Czyszczenie i konserwacja paneli winylowych (LVT)

Czyszczenie paneli winylowych

Krok 1.

Odkurzanie. To istotna czynność, ponieważ podczas odkurzania usuwamy brud, kurz, okruchy, sierść, ale przede wszystkim piasek, kwarc. Potrafi on zarysować niemal każdy materiał podłogowy tworząc na nim często głębokie, niemożliwe do usunięcia rysy.

Krok 2.

Panele winylowe należy myć płaskim mopem. Stosowany środek należy rozcieńczyć ZIMNĄ wodą. Dlaczego zimną?
Gdy woda jest ciepła, szybciej odparuje, a to oznacza, że na podłodze zostanie zbyt duża ilość środka czyszczącego, który powinien odparować wraz z wodą. To spowoduje powstawanie niechcianych smug.

Zamiast gorącej wody lepiej więc używać zimnej, dodając do niej tylko odrobinę środka czyszczącego. Przy zastosowaniu profesjonalnej chemii, można rozcieńczać nawet 1:200.

Panele winylowe LVT są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu. Do bieżącego (codziennego) czyszczenia, wystarczy odpowiedni środek czystości i woda.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

– Zacznijmy od kilku podstawowych błędów popełnianych przez użytkowników paneli winylowych.

Używanie nieodpowiednich i nieprofesjonalnych środków czystości

Na rynku jest wiele produktów, które wg. producentów nadają się do pielęgnacji paneli winylowych. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby stosowane przez nas środki nie nakładały warstw nabłyszczający-konserwujących tj. wosk, sylikon, krzemian. Tego typu środki nakładają trudno usuwalny film, warstwy na powierzchnie paneli winylowych, pod którym zamyka się zabrudzenia. W efekcie podłoga winylowa szybciej się brudzi, zużywa i po niedługim czasie, wymaga usunięcia nałożonych przez użytkownika warstw przez profesjonalną firmę.

 

2. Używanie mopa parowego

To pytanie jest bardzo często zadawane przez klientów. Czy do czyszczenia paneli winylowych można używać mopa parowego? Odpowiedź brzmi – nie. Dlaczego? Mop parowy generuje bardzo wysoką temperaturę, przez którą panele winylowe mogą ulec deformacji lub skurczeniu.
Panel winylowy to materiał doskonale nadający się na ogrzewanie podłogowe, ale tylko wodne i do max 28-29 stopni Celsjusz’a °C. Jak wiemy, mop parowy generuje temperaturę niemal 100°C

A co kiedy nasze panele winylowe nie wyglądają już jak kiedyś?

Jest kilka sposobów na przywrócenie dobrego wyglądu paneli winylowych.

1. Stripowanie – jeżeli na panelach winylowych znajduje się zbyt wiele naniesionych warstw (filmu), należy usunąć je za pomocą stripera, tj. środek do gruntownego czyszczenia. Nie narusza on warstwy poliuretanu, którym zabezpieczony jest panel winylowy. Jednak czasem zbyt mocno wyjaławia panele winylowe. I tu przejdźmy do sposobu 2.

2. Stripowanie + nałożenie warstwy ochronnej opartej na polimerach – efekt taki sam jak w punkcie 1, ale na powierzchnie paneli winylowych nanosimy za pomocą płaskiego mopa cienki film, który oparty jest o polimery. UWAGA: Nie zaleca się stosowania polimerów w optyce połysk, ponieważ zbyt mocno uwydatnia strukturę tworząc nienaturalnie wyglądający efekt.

3. Stripowanie + nałożenie warstwy ochronnej opartej na poliuretanie – efekt taki sam jak w punkcie 1, ale na powierzchnie paneli winylowych nanosimy za pomocą wałka warstwy poliuretanu PU. Tego samego zabezpieczenia używa producent do zabezpieczenia swoich wzorów paneli winylowych. W efekcie odbudowujemy całkowicie warstwę poliuretanu. Gdy jednak panele winylowe mają strukturę,  zostanie ona złagodzona lub zaniknie całkowicie. Ta technologia wymaga wiedzy i doświadczenia ze strony aplikującego.

czyszczenie paneli winylowych
czyszczenie-paneli-winylowych-floor mat

Emulsja zabezpieczająca mat
Emulsja na bazie dyspersji polimerowych do pielęgnacji elastycznych wykładzin podłogowych w obiektach, gdy użycie twardych powłok ochronnych jest niemożliwe. Dzięki specjalnej kombinacji polimerów bardzo dobrze nadaje się do szybkiego odświeżenia podłóg LVT.

Jak usuwać zarysowania? Poniżej, film instruktażowy.

Scratch Remover, Spray Scratchfix

Deutsch
Polski English (UK) Deutsch