LINOLEUM

Wykładziny linoleum

Można powiedzieć, że linoleum to królowa wśród wykładzin elastycznych. Chociaż wynaleziono ją w XIX wieku, do dziś jest stosowana w obiektach na całym świecie. A co w obecnych czasach bardzo ważne – jest również ekologicznym wyborem. Linoleum przede wszystkim jest wytrzymałe i charakteryzujące się długą żywotnością (przy odpowiedniej pielęgnacji może to być nawet do kilkudziesieciu lat). Dostępne w wielu wzorach, do kupienia w rolce lub w płytce.

Polecane zarówno do obiektów domowych (do pokojów, kuchni, gabinetu, pomieszczeń gospodarczych) jak i do komercyjnych zastosowań (biur, hoteli, obiektów handlowych). Ze względu na łatwość w czyszczeniu dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach domowych wymagających utrzymania dużej czystości.

Od wykładzin PVC rózni je przede wszystkim sposób produkcji oraz materiały do niej używane. Skład linoleum stanowi mieszanina wielu komponentów pochodzenia naturalnego, takich jak: mączka drzewna i korkowa, olej lniany, kalafonia, naturalna juta, która w tym przypadku stanowi konstrukcję wykładziny. Oczywistym dodatkiem do powyższej mieszanki są barwniki. Kiedy wejdziemy w przestrzeń, w której zamontowano linoleum, zaskoczy nas zapach żywic drzew sosnowych. Wykładziny PVC to produkt syntetyczny. W porównaniu do wykładzin PVC zapewnia również cieplejsze uczucie pod stopami.

Co charakteryzuje wykładziny linoleum?

Linoleum to typ posadzki, który zyskał popularność dzięki swojej wytrzymałości, łatwości w utrzymaniu i szerokiej gamie wzorów i kolorów. Jest produktem wytwarzanym z naturalnych surowców, takich jak olej lniany, mąka korkowa lub drewniana, żywice naturalne, kreda i pigmenty. Używane jest również w przemyśle meblowym i jako materiał na matrycę do linorytów, wzbudzając od setek lat zainteresowanie wśród artystów posługujących się techniką druku wypukłego.

Ponadto, dzięki naturalnym składnikom, linoleum nie gromadzi alergenów, co czyni go dobrym wyborem dla osób z alergiami. Ma też właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu i innych drobnych cząstek, ułatwiając utrzymanie czystości.

Zalety wykładziny linoleum

Jedną z kluczowych cech wykładzin linoleum jest ich wytrzymałość. Posadzki te są bardzo odporne na zużycie, ścieranie i uszkodzenia, dlatego często wykorzystuje się je w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Linoleum ma również dobre właściwości izolacyjne, co pomaga w redukcji hałasu wewnątrz pomieszczeń. Linoleum jest łatwy do czyszczenia i konserwacji.

 

Wygląd wykładzin linoleum

Dostępne jest w różnorodnych wzorach i kolorach, co pozwala na personalizację wnętrza. Możemy znaleźć linoleum z prostymi, jednolitymi kolorami, ale też z bardziej skomplikowanymi wzorami, które imitują inne materiały, takie jak drewno, kamień, kafelki, a nawet mozaiki. Wzory mogą być regularne lub nieregularne, subtelne lub wyraźne, w zależności od indywidualnych preferencji.

Wykładziny linoleum – co warto wiedzieć?

Linoleum jest niepylące, dlatego polecane jest dla alergików i osób z problemami z drogami oddechowymi. Nie należy jej jednak stosować w łazienkach i pomieszczeniach w których występuje duża wilgotność. Ma również dobrą odporność chemiczną – na kwasy, oleje, tłuszcze czy rozpuszczalniki. Jest sprężyste i antypoślizgowe.

Dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach jednak ze względu na swój charakter przypomina wzory wykładzin elastycznych PCV homogenicznych, tzn. że ma powtarzalny, jednolity wzór na całej powierzchni.

Przy montażu linoleum bardzo ważnym jest aby podłoże było równe ponieważ zamontowanie jej na nierównej powierzchni tylko uwidoczni jej mankamenty. Warto wspomnieć o procesie utleniania tworzywa który dotyczy linoleum. Sprawia ono, że zarysowania stają się mniej widoczne ale również cała powierzchnia linoleum po pewnym czasie zaczyna blaknąć.

Montaż linoleum

Skorzystaj z naszej usługi montażu, aby cieszyć się profesjonalnie wykonaną posadzką, idealnie dopasowaną do Twojego wnętrza, które zapewni przyjemność użytkowania na wiele lat.

Używana jest również w przemyśle meblowym i jako materiał na matrycę do linorytów, wzbudzając od setek lat zainteresowanie wśród artystów posługujących się techniką druku wypukłego.

Poniżej przedstawiamy Twórców, którzy dzisiaj korzystają z tej techniki i odbierają od nas linoleum na matryce.

Sebastian Kubica http://sebastiankubica.pl/pl/prace/znaki-graficzne/

Franciszek Nieć  https://www.facebook.com/franciszek.niec

Nasz showroom, przyozdobiony został pracami Sebastiana Kubicy, a kawiarnia LINORYT, jest sygnowana zaprojektowanym przez niego, znakiem graficznym.

Forbo
Polski
Deutsch English (UK) Polski