Można powiedzieć, że linoleum to królowa wśród wykładzin elastycznych. Chociaż wynaleziono ją w XIX wieku, do dziś jest stosowana w obiektach na całym świecie. A co w obecnych czasach bardzo ważne – jest również ekologicznym wyborem. Linoleum przede wszystkim jest wytrzymałe i charakteryzujące się długą żywotnością (przy odpowiedniej pielęgnacji może to być nawet do kilkudziesieciu lat). Dostępne w wielu wzorach, do kupienia w rolce lub w płytce.
LINOLEUM
Wykładziny linoleum są odpowiednie dla:
- gabinetu
- garażu
- pomieszczenia gospodarczego
- kuchni
- salonu
- łazienki
Polecane zarówno do obiektów domowych jak i do komercyjnych zastosowań (biur, hoteli, obiektów handlowych). Ze względu na łatwość w czyszczeniu dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach domowych wymagających utrzymania dużej czystości.

Od wykładzin PVC rózni je przede wszystkim sposób produkcji oraz materiały do niej używane. Skład linoleum stanowi mieszanina wielu komponentów pochodzenia naturalnego, takich jak: mączka drzewna i korkowa, olej lniany, kalafonia, naturalna juta, która w tym przypadku stanowi konstrukcję wykładziny. Oczywistym dodatkiem do powyższej mieszanki są barwniki. Kiedy wejdziemy w przestrzeń, w której zamontowano linoleum, zaskoczy nas zapach żywic drzew sosnowych. Wykładziny PVC to produkt syntetyczny. W porównaniu do wykładzin PVC zapewnia również cieplejsze uczucie pod stopami.
Wykładziny linoleum – co warto wiedzieć?
Linoleum jest niepylące, dlatego polecane jest dla alergików i osób z problemami z drogami oddechowymi. Nie należy jej jednak stosować w łazienkach i pomieszczeniach w których występuje duża wilgotność. Ma również dobrą odporność chemiczną – na kwasy, oleje, tłuszcze czy rozpuszczalniki. Jest sprężyste i antypoślizgowe.
Dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach jednak ze względu na swój charakter przypomina wzory wykładzin elastycznych PCV homogenicznych, tzn. że ma powtarzalny, jednolity wzór na całej powierzchni.
Przy montażu linoleum bardzo ważnym jest aby podłoże było równe ponieważ zamontowanie jej na nierównej powierzchni tylko uwidoczni jej mankamenty. Warto wspomnieć o procesie utleniania tworzywa który dotyczy linoleum. Sprawia ono, że zarysowania stają się mniej widoczne ale również cała powierzchnia linoleum po pewnym czasie zaczyna blaknąć.
Używana jest również w przemyśle meblowym i jako materiał na matrycę do linorytów, wzbudzając od setek lat zainteresowanie wśród artystów posługujących się techniką druku wypukłego.
Poniżej przedstawiamy Twórców, którzy dzisiaj korzystają z tej techniki i odbierają od nas linoleum na matryce.
Sebastian Kubica http://sebastiankubica.pl/pl/prace/znaki-graficzne/
Franciszek Nieć https://www.facebook.com/franciszek.niec
Nasz showroom, przyozdobiony został pracami Sebastiana Kubicy, a kawiarnia LINORYT, jest sygnowana zaprojektowanym przez niego, znakiem graficznym.

